Mathematics

When the supermarket is the best math class for kids

When the supermarket is the best math class for kids


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Mom, does a kilo of straw weigh the same as a kilo of oranges?" When my eldest daughter asked me this question that appeared in her math booklet, the first thing that came out spontaneously for me was: "Of course I do!" And as he answered it, he thought what would be the best way to explain it to him. I quickly realized: the supermarket is the best math class for kids. And there we went!

"Without math, there is nothing you can do. Everything around you is math. Everything around you is numbers." Not long ago I was reading this phrase by Shakuntala Devi, known as the "computer woman" for her capacity for mental calculations.

A sentence full of reason, and that is that to go buy bread, we use mathematics; to know what shoe size a child wears, we need math !; to handle household expenses and pay bills, we use the numbers! Hence, as parents, we have and must convey to our children the importance of learning and being passionate about this subject.

At home, we have done it, how could it be otherwise, through the game and we have made the weekly time to go to the supermarket in the best math class for kids. What concepts can a child learn at the time of shopping? Many! You would be surprised!

- Major and minor
When we go to buy, we must check very well that what we buy is of good quality, but also so that we do not break the entire budget for the month. Therefore, children can help you, for example, to identify the highest or lowest price of the different types of mandarins that the friendly fruit man has in his stand. You will save on the domestic economy, but they will also play "higher and lower".

- Units, tens and hundreds
All products in the supermarket are priced with large signs. In this way, you can ask the child, for example, what is the unit or ten of the price of olive oil (14 euros).

- Quantities
Many times the little ones make a mess with the quantities, since it is difficult for them to understand that 5 apples weigh and are the same as a one-liter bottle of water, so when they see it visually it will be clearer. Take the test, it worked for me!

- Addition and subtraction
It is time to pay for the food and products that go in the car. It is not a question of the child mentally making the sum of everything you carry (if you have not bought many things, he can do it at home quietly), but it may be that he begins to learn what bills are, what color each is one, what quantity they represent and if the turns are correct.

And while I teach my eldest daughter different mathematical operations, I take advantage of the visit to the supermarket to practice with her and her little language sister through exercises that we have invented with the aim of improving language, increasing vocabulary and learning new ones. words.

- We practice vowels and consonants
In our journey through the different corridors, we look for foods or products that begin, for example, with one of the five vowels of the alphabet, such as avocado, apricot or dumplings. When I Want increase the degree of difficulty, I challenge them to tell me if a food is written with g or with j, for example, ham, or I ask them to spell "cheese" correctly to see if they know if it goes with q or k.

- Synonyms and antonyms
Another exercise that I carry out with them is that tell me synonyms or antonyms of words that I propose. For example, "This lemon is hard" for them to tell me "This lemon is soft". Or, also, "This apple is very tasty" for them to answer me "This apple is very tasty."

- Adjectives or proper noun
In second grade, children are beginning to have to learn to differentiate what is a proper noun and what is an adjective. Hence, one of the "tests" that I launch is, for example, create a sentence with the word orange in which one is a name and another is an adjective.

- The importance of accents
And since we are into the matter, we review the accents. And we do it with the clapping game. We stand, for example, at the perfumery stand and there we choose random words that we say out loud. If the word has an accent, we will clap (not too hard so as not to disturb the other customers) on the syllable containing the accent, for example, cham-pú (slap on the pu).

With these exercises, they not only learn by playing but I also get them to get involved in the fact of going shopping and gradually acquire responsibilities. My eldest daughter, for example, now wants to make the shopping list herself and the little one helps me when we get home to put things away. The next step: that they give me a hand preparing the food for that day and that they become aware of a healthy and healthy diet, but let's go little by little. Rome was not conquered in two days!

You can read more articles similar to When the supermarket is the best math class for kids, in the Mathematics category on site.


Video: Math Jungle: Grade 1 - best app videos for kids - Philip (July 2022).


Comments:

  1. Tearley

    remarkably, but the alternative?

  2. Jussi

    What a funny phrase

  3. Samuran

    I ask forgiveness that I intervene, but I propose to go by another way.

  4. Cupere

    I mean you are not right. I can prove it. Write to me in PM, we will handle it.

  5. Lidio

    The same type of urbanization

  6. Cedro

    It is competent and accessible, but it seems to me that you missed quite a lot of details, try to reveal them in future posts

  7. Bernon

    You are not right. I'm sure. We will discuss. Write in PM, we will talk.



Write a message